dietetikus

Vegetáriánus életmód

Március óta vegetáriánus életmódot folytatok. Mivel még csak 17 vagyok, a szüleim nem nézik jó szemmel a dolgot, mivel azt gondolják, hogy különféle hiányok léphetnek fel a szervezetemben. Hogyan lehet elkerülni a különböző dolgot hiányát? Mikre kell odafigyelnem, hogy minden szükséges dologhoz hozzájusson a szervezetem?

Üdvözlettel: Ádám


Kedves Ádám!

A vegetárius étrend az utóbbi évtizedben újra népszerűvé vált. Az irányzat a vegetarianizmus azonban nemcsak az étrendet, hanem egy életmódot, életfilozófiát jelent. Az igazi vegetáriánus nem iszik alkoholos italt, nem dohányzik, gyakran alkalmaz feszültséget feloldó technikákat (pl. relaxáció). Az étrendi szokásokat, a fogyasztható élelmiszerek körét figyelembe véve a vegetarianizmusnak több formája van. Közös jellemzőjük, hogy vörös húsok és húskészítmények nem használhatók fel az étrendben.
Típusai:
- Szemi vegetáriánusok: a növényi élelmiszerek mellett hal és csirke, tojás, tej- tejtermékek fogyasztása megengedett.
- Ovo-laktovegetáriánus: a növényi élelmiszerek mellett a tej és tojás fogyasztása megengedett.
- Laktovegetáriánus: a növényi élelmiszerek mellett a tej fogyasztása megengedett.
- Ovovegetáriánus: a növényi élelmiszerek mellett a tojás fogyasztása megengedett.
- Szigorú vegetáriánus (vegán): csak növényi élelmiszereket fogyasztanak.
A növényi fehérjék az állati fehérjékkel szemben nem tartalmazzák a szervezet számára nélkülözhetetlen összes létfontosságú aminosavat. Ezért a vegetáriánus étrend során a létfontosságú aminosavakat (amelyeket a szervezet nem tud előállítani) bevitele hiányos lehet, amely minden életkorban - különösen csecsemő és gyermekkorban káros következményekkel járhat. >

Súlyfelesleg

Szeretném a segítségedet kérni, mert van kb. 10 kg súly feleslegem, amitől szeretnék megválni. Nem túl sokat mozgok, mert a futást nem bírom, és gerincproblémáim is vannak. Az étkezésem változó, két műszakban dolgozom, másodállásban is. Általában szendvicset szoktam reggelizni és a szünetekben is azt eszem. Ebédelek rendesen, délután pedig próbálok joghurtot, gyümölcsöt vagy lightosabb ételeket enni. Sajnos hajlamos vagyok a nassolásra is.

Köszönöm segítséged! Nikolett


Kedves Nikolett!

Levelében arról írt, hogy 10kg súlyfeleslegtől szeretne megszabadulni. Mivel fontos, hogy az elért testtömeg csökkenést meg is tudjuk tartani, ismernünk kell az egészséges fogyókúra alapjait. A hatékony diéta lényege abban áll, hogy kevesebb energiát vegyünk magunkhoz, mint amennyit a szervezet felhasznál. Tehát egy személyre szabott fogyókúra megkezdése előtt ismernem kell az Ön testmagasságát, testtömegét, életkorát, napi munkavégzésének (könnyű, középnehéz, nehéz, igen nehéz) meghatározását, a napi sportolásra szánt időt, intenzitását. Ezeknek az adatoknak a birtokában kiszámolhatjuk, a napi energiaszükségletét. És természetesen, ha a kiszámolt energiamennyiségnél többet eszik, akkor hízni, ha kevesebbet, akkor fogyni fog.

Üdvözlettel:
Dobák Nagy Mónika

Reggeli de hogyan?

Két kisiskolás gyermekem van, reggelente rohanunk, müzliket, gabonapelyheket reggeliznek, szendvicset, gyümölcsöt nem tudok beléjük diktálni. Nem gond, ha folyamatosan ilyen ételekkel kezdik a napot? Amúgy a tej helyett pedig mindig kakaót kérnek, nem káros a rendszeres kakaóivás? (hallottam, hogy esetleg vesekövet okozhat)

Válaszát előre is köszönöm!

Joli


Kedves Joli!

A gabonapelyhek, gabona pehely szeletek, müzli szeletek fogyasztása nagyon népszerű lett napjainkban. A reggeli időhiány ellenére is gyorsan fogyaszthatóak, vonzó lehetőséget kínálnak a gyermekeknek, akik unják a hagyományos ételeket.

Előnyük, főként a teljes őrlésű gabonából készülteknek, hogy kicsi zsír, s-ugyanakkor nagy a szénhidráttartalmuk, és rostokat is tartalmaznak. Vitaminokkal és ásványi anyagokkal dúsítják őket. A reggeliző pelyhet gyakran fogyasztó gyermekek nagy eséllyel elégítik ki a létfontosságú napi A vitamin, B6 vitamin, tiamin, riboflavin, niacin, folsav kalcium és cink szükségletüket. Hátrányuk hogy ezek a készítmények cukorral illetve mézzel készülnek, ezért rendszeres fogyasztásuk magas cukorbevitelt eredményez. Ezért ajánlatos néha saját magunk elkészíteni gyermekünknek a reggeliző pelyhet, müzlit. Felhasználhatunk hozzá: natúr kukorica pelyhet, sótlan olajos magvakat (mogyoró, mandula, napraforgó mag, stb.), teljes őrlésű gabona magvakat, őrleményeket. Friss gyümölcsöket (alma, körte, banán, ananász, kivi, málna, meggy, szamóca, stb.). Télen a cukrozatlan fagyasztott gyümölcsökből választhatunk, melyek a vitamintartalmat a legjobban megőrzik. Ízesítsünk fahéjjal, igazi vanilliával, minimális mennyiségű mézzel. Legjobb, ha gyermekünket már csecsemőkortól kezdődően az ételek natúr eredeti ízéhez, zamatához szoktatjuk, nem édesítjük a nekik szánt gyümölcsöt, tejet, joghurtot, túrót, tejes gyümölcsös turmixokat. >

Étvágytalanság

Szeretnék érdeklődni arról hogy, az étkezésem nem teljesen jó és nem rendszeres. Az élmúlt héttől fogva reggelente üres gyomorral kelek érzem hogy éhes vagyok de nem esik jól semmi sem. Egész nap nyomot a hangulatom, és ritkán tudok étkezni de akkor is csak kicsit. Szeretném ki kérni a véleményét. Előre is köszönöm.


Kedves Gyula!

Levelében étvágytalanságról, és rendszertelen étkezésről számol be. A " nem esik jól az étel" számos betegség kezdeti tünete lehet. Bakteriális fertőzések, lázas betegségek, szinte kivétel nélkül étvágytalansággal járnak, az emésztőrendszeri betegségeknél is gyakran jelentkezik ez a tünet. Krónikus étvágytalanság jellemző a túlérzékeny bélszindrómában (IBS). A beteg étvágytalan, pontosabban az étkezés megkezdése után, néha már egy pohár víz elfogyasztása után is teltségérzete van. Az étvágytalanság lelki eredete sem ritka. Egyeseknél stresszhelyzetek hatására jelentkezik, súlyosabb esetekben rejtett depresszió tünete is lehet. Mivel az étvágytalanság nem betegség, hanem tünet, ezrét az alapbetegséget kell gyógyítani. Nem megfelelő mennyiségű táplálékbevitel testsúlycsökkenéshez vezet, ezért ha a tünetei 4-5 napnál tovább fennállnak, érdemes panaszaival egy gastroenterologus szakrendelést felkeresnie.
Étvágytalanságának oka lehet a rendszertelen, napi egy-kétszeri nagyobb mennyiségű zsírdús, kalóriadús étkezés, a rendszeres testmozgás hiánya, alacsony napi folyadék, zöldség, gyümölcs fogyasztása.

Üdvözlettel!
Dobák Nagy Mónika
dietetikus

Tartalom átvétel