Csak egy kis digi-dugi
Dátum: 2007. november 4., vasárnap, 22:21
Vámos Miklós: Utazások Erotikában. (Ki a franc az a Goethe?)

Sokat skufircolnak ebben a regényben. Ami – a borító szerint – férfi
szemmel íródott. A csajokról, csajozásról – sőt, szopi-nyali ügyekről. Mester János filosz (Goethe kutató) szerelmeinek szegényes története. (Össz-vissz 10 nő, inkluzíve feleségek… Nem egy nagy etwas.) Asziszed persze, hogy pornó – túrót: tragikus história.

A digi-dugi sorozat mögött egy válás fájdalmas – neorealista, azaz ocsmányul veszekedős és életre-halálra menő – története bújik meg. Jánoska (így becézik a főhőst) képtelen elviselni, hogy feleségének pasija van, meg hogy dugnak is – hát ebbe beledöglik, ordít, veszekszik – persze a nő jobban bírja. Lealázza, leordítja – okosabb nála. A másik nő – mert van egy kvázi állandó (több évnyi szünet után felbukkanó német csaj is, (Jolanda), aki gyerekkora óta összefekszik Jánoskával – szintén okosabb. Ellenkép, vigasz, netán vágykép. Az is életképesebb, mint Jánoska. Feminista regény? Talán. Bár nem annak látszik. Férfiszemmel? Háát, nem hinném; Jánoska olyan messze van a macsóktól, a lepedőakrobatáktól, mint ide hadháza… De álmodozni tud, minden nő vonzza tekintetét, (vetkőztet, nna), koslat, próbálkozik – és aztán, szenved. És közben válnak tőle. (Amibe beledöglik…)

Most valahogy eljött az ideje, hogy ki-ki elmesélje dugós sztorijait. Vámosé bele van szőve a filosz foglalkozás rémes betegségébe. Hőse Goethe-t kutatja (hány nője volt, mikor hogyan románcolt, és költött?) – közben imádja az Ápisz cuccokat (van aki még e szót ismeri: papírüzlet, tollkészlet, betűk, könyvek illata, könyvtárban bújni, és közben seggekről álmodozni, kehes filosznak lenni és delnőkre mászni… Ismerős, ha ismerős.

Vámos nyelvi leleményében villog. A szleng ironikus forgatása nemcsak okít, de a regénynek is ad valami sajátos lebegést a tényvalóság és fél-mosoly között – ami az irónia. (Ácsingózik egy színésznő után, valahogy be is kerül annak ágyába, de ne tudd meg milyen rémségek történnek ott a bránerrel… ami Vámosnál Krámer, mert kamaszkorában félreértette a kifejezést és most így használja…)

Szerintem a legjobb Vámos regény eddig. Mert hogy a digi-dugi történetek, az ácsingózás, a férfiember állandó koslatása (pinavadászata) nagy írói trükk: elfedi (csak áttűnni engedi) a szerelmi szenvedést, hogy sok nő van, de csak egy a fontos. Ami közhely, de abban a kiszerelésben, ahogy Vámos tárja eléd, halálra röhögöd magad, aztán bőgsz, netán kivágod az egészet az ablakon. (Ha nő vagy, felháborodsz – de ott vannak a nőalakok, azok felpofozzák a hőst helyetted is…) Majd megbékülsz: ezt a páros viszony - megoldhatatlan. Kb. ez a tanulság.

Ja meg a szleng. Amit nem árt pontosan használni. Nekem az tetszett a legjobban hogy V.M. a regény végén – mint egy tudományos dolgozatban – köszönetet mond pár írótársának, köztük Dalos Györgyek és Karfiáth Orsolyának. Csak tiszta forrásból. Ki merné ezt megtenni?

(Powered by alma)
2007-11-04 22:21:00 | Permalink | Kommentárok(0)
Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
9. Műgyűjtők Éjszakája
 
Fotó: Onucsán Ete
Bemutatkozó
Bemutatkozik: Ruff István Zalán
 
Zalán 2002. augusztus 22-én született Dunaújvárosban. Négy évesen kezdett olvasni, első versét (Kolbászpepe az erdőben) öt évesen jegyzi le. Művészeti érdeklődését szülei korán felismerik és támogatják tehetségét.Tovább...
Anekdoták
Joséphine Baker világhírű revücsillag élete utolsó heteiben, 68 évesen is is korát meghazudtoló frissességgel szerepelt Európa színpadjain.
 
G. B. Shaw híres volt szarkasztikus megjegyzéseiről. Egy alkalommal régi hölgyismerőse panaszkodott az írónak:
Aforizmák
„ Nem szabad haragudni a divatra, hisz olyan fiatalon hal meg."
Jean Cocteau
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ