A nyelvpótlék összege

Mennyi a nyelvpótlék összege ?

Nyelvvizsgákról szóló sorozatunk harmadik része a nyelvpótlékról és a nyelvpótlék összege / jogosultsága témájáról szól. Ha még nem tetted olvasd el a korábbi nyelvvizsgák ismertetőjét! A TOEFL -ről és az átfogó angol nyelvvizsga bemutatóról.

A mai poszt gyűjtőmunkája során, jobban leizzadtam, mint bármikor korábban. Ennek oka az, hogy három szót kellett – volna – értelmeznem, ami bizony, okozott némi fejtörést. Ez a három szó a “közhivatalnok” a “köztisztviselő” és az “illetményalap”. Több-kevesebb sikerrel leírtam a lényeget.

Frissítés (2020 április 7-én) a közalkalmazotti bértábla 2020-as változata alapján legjobb kalkulátora a kozszolga.hu oldalon található.

English Exam series

.

TÖRTÉNETI ADALÉK

.

Pár évtizeddel ezelőtt, Kolasics, családunk egy kedves barátja, a világ egyik legjobb befektetését eszközölte, az akkori viszonyok között. Egy felsőfokú francia nyelvvizsgát szerezett meg egy – azaz EGY – üveg jófajta whiskyért. Senki sem lepődik meg ezen, ha elég éves vagy, te is hallottál már ilyen és ehhez hasonló történeteket. A nyelvpótlék összege folyamatos bónuszt jelentett és jelent a fizetésen felül. Ez rendben is van, hiszen tudjanak csak a közalkalmazottak és köztisztviselők kommunikálni és legyenek ahány-nyelv-annyi emberek.

Nézzük tehát …

Kinek jár nyelvpótlék?

És milyen nyelvekre?

És mennyi a nyelvpótlék összege?

 

 

A közszférában dolgozókat – de ez nagyon sok ember ám – érinti ez a dolog. Akinek alanyi jogon jár – ez azt jelenti, hogy TUTIRA JÁR – azok a közTISZTVISELŐk. A nyelvpótlék összege az ő esetükben magasabb, ahogy azt később látni fogod.

Tehát alanyi jogon jár a nyelvpótlék a köztisztviselőknek, DE a közHIVATALNOKOKnak, csak akkor, ha kell a munkájukhoz.

A következő nyelvekre jár nyelvpótlék:

ANGOL

NÉMET

FRANCIA

Más nyelvek után is járHAT, de az nem garantált, a munkáltatódtól függ.

… És MENNYI a nyelvpótlék összege?

A lényeg. Ahhoz, hogy ezt megértsük, értelmeznünk kell egy szót. Ez a szó az “illetményalap”. (Egyértelmű meghatározást nem találtam rá, két ügyvédet kérdeztem meg és ők se tudták értelmesen elmagyarázni. Érzésre, olyan, mint a termelésibéráltalányjuttatás, amit még Laár András sem értett meg és én sem, meg szerintem senki se’.) Szóval ennyit sikerült összeszednem róla:

Illetményalap: egy pénzösszeg.

Minden évben, az inflációval arányosan változik – reményeink szerint.

Az illetményalap – jelenleg bruttó 38 650 Ft.

Ez az illetményalap 38 650 Ft – egy EGYSÉGNEK számít és ennek segítségével számítják ki a mindenkori fizetéseket a közszférában. A nyelvpótlék összege is ennek alapján van megadva.

Tehát a nyelvpótlék összege :

ALAPFOK “C” nyelvvizsga esetén: 5.797,- Ft

(illetményalap 15%-a)

KÖZÉPFOK “C” nyelvvizsga esetén: 23.190,-Ft

(illetményalap 60%-a)

FELSŐFOK “C” nyelvvizsga esetén: 38.650,-Ft

(illetményalap 100%-a)

KözALKALMAZOTT, akkor kaphat nyelvpótlékot, ha az adott nyelvre a munkaköre gyakorlása során szüksége van vagy más okból a munkáltatója úgy dönt hogy jogos. Gondolom, ha például egy kórházi dolgozó, elsősorban urdu pácienseket kezel, akkor urduul letett nyelvvizsgája után is jár neki a nyelvpótlék.

A közalkalmazottaknak járó nyelvpótlék összege valamivel kevesebb. Az alapfokért járó nyelvpótlék összege NULLA. Ezért nem jár fizetség.

Nyelvpótlék összege

KÖZÉPFOK “C” nyelvvizsga esetén: 10.000,-Ft

(közalkalmazotti pótlék 50%-a)

FELSŐFOK “C” nyelvvizsga esetén: 20.000,-Ft

(közalkalmazotti pótlék 100%-a)

A civilizált világ rendjébe beletartoznak a vizsgák és természetes dolog, hogy szüksége van a diplomák különféle rendszerére. Mégis nincs olyan ember, akinek ne lenne valamilyen személyes negatív tapasztalata a vizsgákkal kapcsolatban. Sokszor érdemtelenek sikerrel vizsgáznak egy adott tárgyból és ez elveszi a kedvünket a vizsgától. Néha a gyakorlati készség látványos hiányával tesz valaki sikeres vizsgát és ez tesz minket kiábrándulttá. Mégis, pozitív dolog, hogy az állam ösztönzi az idegennyelv tanulást. A nyelvvizsgák elfogadottságát illetően, értelemszerűen a Rigó street-i nyelvvizsgával a legegyszerűbb kvalifikálódni a nyelvpótlékra, de a Cambridge nyelvvizsgákat is lehet akkreditáltatni. Ha van erről tapasztalatod, kérlek oszd meg velem, mert nem tudom, mennyire egyszerű elfogadtatni a nyelvpótlékhoz! cikkiras (kukac) gmail.com

Angol nyelvvizsga típusok részletesen – összehasonlítva

Angol nyelvvizsga típusok itthon (és külföldön)

Olvasd végig három része van:

  1. Angol nyelvvizsga típusok – vizsgadíj szerint
  2. Angol nyelvvizsga típusok – nehézség szerint
  3. Angol nyelvvizsga típusok – részletes összehasonlítása

TOEFL nyelvvizsga

Angol nyelvvizsgatípusok összehasonlítása ár szerint:

Gyakorlatilag két árkategóriával lehet számolni.

Az egyik 20.000 Ft környékén van a másik pedig 40.000 Ft körül.

Kis eltérés lehet a külföldi vizsgákkal kapcsolatban, a valutaváltás miatt. (A TOEFL-t az USD árfolyama módosíthatja, míg a Cambridge nyelvvizsgák minden szintje más-más áron van.)

Nézzük a kétnyelvű vizsgákat (angol – magyar nyelvvizsga) csak számszakilag mérlegelve.

Money talks, hogy rendkívül eredeti legyek! Íme az összegek, 2010. februárjában aktuális árakon számítva.

BME-s nyelvvizsga (középfok “C”)                              20.900,-Ft

Rigó utcai nyelvvizsga (középfok “C”)                          21.300,-Ft

ECL nyelvvizsga (középfok “C”)                                 22.000,-Ft

EURO nyelvvizsga (középfok “C”)                              22.900,-Ft

A második árkategória, a fentiek duplája.

(Bizonyos szempontból nem drágább, hiszen a TOEFL esetében nincs külön közép- és felsőfokú árkategória, csak pontszám. De erről még lesz szó később.)

Cambridge nyelvizsga ESOL (FCE kb. Rigó közép ) –    39.000,-Ft

Trinity –                                                        40.000,-Ft

TOEFL (grand favorit angol nyelvvizsga 200 $)   –    40.000,-Ft

Ezek a az angol nyelvvizsga típusok a legnépszerűbbek, de sok egyetem is nyújt nyelvvizsga lehetőséget. A nyak.hu oldalon erről bővebb infót találsz. Lehet, hogy nem tudsz eligazodni az angol nyelvvizsga típusok eme kavalkádjában és ha a tanárodhoz fordulsz – adott esetben elfogult lehet. Több okból. Ha valaki – magamról beszélek, más nyelvtanárról nem tételeznék föl ilyen trehányságot – már jól kiismert egy adott vizsgatípust, akkor ő azt fogja javasolni. Annak a tesztfeladatait ismeri és nem sül fel velük. Tudja a feladatok rutinját és óra előtt nem kell fél órát keccsölni amíg kisilabizálja szerencsétlen, hogy most akkor gerund vagy nem gerund. Ééééés nem kell beszerezni 20-30 ezer forint értékben új hanganyagokat, könyveket. Ezért gondolkozz a saját fejeddel. Megadok pár szempontot a következőkben és ki tudod választani, hogy NEKED melyik a legjobb angol nyelvvizsga.

És akkor most hagyjuk a dumát, jöjjön a lényeg. Milyen angol nyelvvizsga típus a legjobb a te számodra? Hosszú lesz, úgyhogy álljon itt egy kis vázlat, mire számíthatsz a későbbiekben.

Vannak olyan nyelviskolák, amelyek bizonyos nyelvvizsga típusokra specializálódnak. Több nyelvvizsga típusra specializálódott aakik visszajelzések szerint kitűnőek a piacon. Hatékony a tanítási módszerük és jó hangulatúak az órák.

TOEFL – az abszolút királyság HA Ausztráliában, Kanadában, USA-ban akarsz tanulni vagy dolgozni akkor EZT!

ESOL – Cambridge – Ha a UK-ben szeretnél élni vagy tanulni akkor EZT!

Rigó – ha itthon szeretnél boldogulni és CV-be vagy nyelvpótlék miatt kell akkor EZT (bár ma már nem csak erre adnak pótlékot, erről is lesz még szó itt.)

EURO NYELVVIZSGA ha “csak úgy” szeretnél egy papírt, hogy legyen, akkor ez a legkönnyebb

(folyt. köv. részeletes leírások a fenti négy nyelvvizsgáról, anyagokkal és egy-két ingyenes goodival.)